Tvojautoservis.sk

AKO SPRÁVNE ZABEHNÚŤ NOVÉ BRZDY

Niektorí majitelia motorových vozidiel o niečom takom ako zabehnutie nových kotúčov a brzdových platničiek ani nepočuli. Väčšinou po zasvietení kontrolky opotrebovaných bŕzd na palubovke odnesú svoje auto do servisu. Po výmene zaplatia a vozia sa ďalej ako keby sa ani nechumelilo. Zabehnutie bŕzd je však veľmi dôležité z hľadiska dosiahnutia plného brzdného výkonu.

Opotrebované brzdy vs nové brzdy

Nanášanie filmu z dosiek na kotúče

Pre vysoký brzdný účinok je dôležitý film nanesený na kotúčoch. Je potrebné, aby bol film nanesený rovnomerne čo zaručí maximálny trecí koeficient. Namáhanie bŕzd vedie k martenzitickým škvrnám, teda nerovnomerného filmu. Dostaviť sa môže aj hádzavosť kotúčov.

Fázy zabiehania bŕzd

V prvej fáze je nutné veľmi citlivé brzdenie a nepreťažovanie bŕzd. Nutné po dobu 200-300 km kým si dosky sadnú.

V druhej fáze už môžeme hovoriť o samotnom zabiehaní. Zahrejeme brzdy na prevádzkovú teplotu, počas mierneho brzdenia. Rozbehneme sa cca na rýchlosť 100 km/h a prudko zabrzdíme na rýchlosť cca 30 km/h. Opakujeme cca 6 krát. Dôležité je nezastaviť úplne do nulovej rýchlosti, aby sa nanášanie filmu neprerušilo. Pri tejto fáze môžete cítiť smrad od doštičiek čo je úplne normálne, počítajte aj s miernym úbytkom brzdového účinku čo je pri nešportových brzdách taktiež úplne normálne. Brzdy nechajte postupne vychladnúť. Povozte sa ešte trochu s autom s miernym a citlivým brzdením. Neodstavte hneď auto do garáže alebo na parkovacie miesto.

Nepodceňujte výmenu a zabehnutie bŕzd

Ako hovorí staré známe príslovie: rozbehnúť sa môžete ale zabrzdiť musíte. Kupujte radšej overené značky výrobcov, ktorý Vám poskytnú maximálny brzdný účinok. Pri krízových situáciách často rozhodujú metre. Pravidelne kontrolujte celú brzdnú sústavu.

V našom servise sa vám o brzdy postaráme. Neváhajte nás kontaktovať a vyžiadať si cenovú ponuku.

Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujať

Čo je lambda sonda a aká je jej funkcia?

6. februára 2023
Viete, čo je lambda sonda? Táto malá súčiastka ukrytá vo výfukovom systéme má veľký význam, pretože ovplyvňuje…
Zobraziť viac

Kedy je najvyšší čas na výmenu tlmičov?

28. novembra 2022
Nerovná vozovka, jamy, soľ na cestách, poľadovice – to všetko dáva počas zimy zabrať vášmu autu.…
Zobraziť viac

AKÝ JE ROZDIEL MEDZI CHLADIVOM R134A A R1234YF?

17. augusta 2022
Plnenie klimatizácie novým chladivom je úkon, ktorému je potrebné venovať patričnú pozornosť. Ako všetci vieme, chladivo…
Zobraziť viac
Vyžiadajte si cenovú ponuku
menu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram