Tvojautoservis.sk

Prečo zapínať klimatizáciu aj v zime

Chladné zimné dni sa rýchlo blížia. Pre mnohých vodičov to znamená vypnutie klimatizácie
v aute na nasledujúcich 6 mesiacov.
Väčšina odborníkov sa však zhoduje na tom, že prevádzka klimatizácie v aute v chladnejších mesiacoch predlžuje životnosť vášho vozidla a môže predchádzať problémom samotnej klimatizácie.

Klimatizačný systém vášho auta je vyrobený z dielov, ktoré sa majú pohybovať.

Systém je plný chladiva a olejov, ktoré je potrebné cirkulovať, aby boli pohyblivé časti mazané. Ak ho niekoľko mesiacov nepoužívate, mazivo sa nemôže dostať k týmto pohyblivým častiam, čo môže viesť k nákladným opravám v budúcnosti. Na to, aby bola klimatizácia v dobrom stave, stačí nechať ju bežať niekoľko týždňov približne 10 minút pri úplnom chlade. To umožňuje cirkuláciu chladiacej kvapaliny systémom a mazaniu gumových tesnení a potrubí.

Baktérie, plesne a vlhkosť

Používanie klimatizácie odstraňuje vlhkosť zo vzduchu, čo je obzvlášť dobré v zimných mesiacoch. Pomáha udržať vaše predné sklo a okná bez pary a mrazu. Tiež vysušuje vzduch a zabraňuje tvorbe plesní a baktérií vo vetracích otvoroch.

Ak nebudete Vašu klimatizáciu pravdidelne používať, zvyšujete šance tvorby baktérií a plesní ktoré majú negatívny dopad na Vaše zdravie.

Určite poznáte ten nepríjemný zápach z výduchov po tom, ako ste po zime aktivovali klimatizáciu? To je pleseň.

Spôsoby použitia klimatizácie v zime

Ak máte obavy z mrznutia na smrť vykonaním tejto bežnej údržby svojho auta, môžete zapnúť klimatizáciu a ohrievač súčasne. To umožní častiam vášho chladiaceho systému pohybovať sa a pracovať, mazať systém pri sušení vzduchu. Pomôže vám to udržať si pohodlie tým, že do auta vpustíte teplý vzduch. Je to vynikajúce preventívne opatrenie na predĺženie životnosti vášho vozidla.

Ak vaše auto ponúka možnosť automatickej klimatizácie, používajte ju. dokáže inteligentne prispôsobiť vonkajšiemu prostrediu a nastaviť všetky parametre tak aby bola teplota vo Vašom aute dosiahnutá čo najrýchlejšie. Automatická klimatizácia sa sama vypne pri dosiahnutí požadovanej teploty. Toto má pozitívny vplyv na spotrebu paliva, ale aj na životnosť kompresoru klimatizácie.

Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujať

Čo je lambda sonda a aká je jej funkcia?

6. februára 2023
Viete, čo je lambda sonda? Táto malá súčiastka ukrytá vo výfukovom systéme má veľký význam, pretože ovplyvňuje…
Zobraziť viac

AKO SPRÁVNE ZABEHNÚŤ NOVÉ BRZDY

8. decembra 2022
Niektorí majitelia motorových vozidiel o niečom takom ako zabehnutie nových kotúčov a brzdových platničiek ani nepočuli.…
Zobraziť viac

Kedy je najvyšší čas na výmenu tlmičov?

28. novembra 2022
Nerovná vozovka, jamy, soľ na cestách, poľadovice – to všetko dáva počas zimy zabrať vášmu autu.…
Zobraziť viac
Vyžiadajte si cenovú ponuku
menu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram