Tvojautoservis.sk

Plnenie klimatizácie novým chladivom je úkon, ktorému je potrebné venovať patričnú pozornosť. Ako všetci vieme, chladivo postupne prirodzene uniká cez vôle v systéme a je potrebné raz za čas ho doplniť. V prípade novších áut obvykle postačí doplnenie raz za 2 roky, pri starších vozidlách je tento interval často potrebné skrátiť na 1 rok. 

Pri dopĺňaní klimatizácie zohráva dôležitú úlohu jeden podstatný údaj – typ chladiva. Situácia je pomerne jednoduchá, keďže existujú len dva druhy. R134a, ktorý sa používal v prípade starších áut a R1234yf, ktorý cirkuluje v klimatizačných okruhoch všetkých vozidiel vyrobených od roku 2017. Aký je medzi týmito chladivami rozdiel a čo by ste o nich mali vedieť? 

Plnenie Chladivom

Chladivo R1234YF

Hlavným dôvodom, prečo bol starší typ chladiva R134a plošne nahradený novou chemickou zlúčeninou označovanou ako R1234yf, je práve ekológia. Totižto, pod skratkou R134a sa neskrýva nič iné, ako škodlivý freón. V minulosti, keď sa ochrana životného prostredia neriešila tak výrazne ako dnes, sa freón javil ako dokonalé chladiace médium. Spĺňal všetky fyzikálne a chemické požiadavky pre aplikáciu v klimatizácii, a preto ho začali používať prakticky všetci výrobcovia. 

Štúdie však ukázali, že chladivo R134a je extrémne škodlivé z hľadiska globálneho otepľovania. Existuje jednotka GWP (Global Warming Potential), ktorou sa meria vplyv látok na globálne otepľovanie. Na tejto stupnici má chladivo R134a hodnotu až 1430, zatiaľ čo nové chladivo R1234yf má GWP len 4. A to už je poriadne veľký rozdiel. Práve preto bol vydaný plošný zákaz používať pri výrobe nových automobilov chladivo R134a, ktorý nadobudol účinnosť od 1. januára 2017. Mnohí výrobcovia však na ekologickejšie chladivo R1234yf prešli už predtým. Stretnúť sa tak s ním viete aj pri niektorých starších vozidlách. 

Nové chladivo a rozdiel v cene

Nové chladivo R1234yf je chemicky vyspelejšie, čo sa odráža aj na jeho cene. Napríklad, kým výmena chladiva R134a stojí v našom servise 59,90€, tento istý úkon vás bude v prípade nového chladiva R1234yf stáť 149,90€. Jedným dychom však treba dodať, že tento stav sa pravdepodobne čoskoro zmení. Totižto, dodávky chladiva R134a sa čoraz viac obmedzujú a preto stúpa aj jeho cena. Vlastnenie vozidla, ktoré používa staré neekologické chladivo, tak s najväčšou pravdepodobnosťou bude v priebehu nasledujúcich rokov už len drahšie. 

Je možné chladivá navzájom obmieňať?

Keď ľudia prídu na plnenie klimatizácie novým chladivom, často sa pýtajú, či nie je možné do systému namiesto zlúčeniny R1234yf dať staršiu a zatiaľ lacnejšiu R134a. Odpoveď znie: nie. Napriek tomu, že oba druhy chladiva sú po stránke fyzikálnych vlastností a chladiacej kapacity veľmi podobné, vyžadujú mierne odlišné komponenty klimatizačného okruhu. 

Napríklad, klimatizácia využívajúca nové chladivo R1234yf musí byť vybavená dodatočným výmenníkom tepla.Rozdiel je taktiež v servisnom porte, cez ktorý sa chladiace médium napúšťa a odsáva. Ďalšie drobné zmeny môžu byť v hadiciach a ďalších drobných častiach systému. Vzájomná zámena jednotlivých chladív tak nie je prakticky možná a ak by sa náhodou aj podarila, pri fungovaní klimatizácie by mohlo dôjsť k vážnym poruchám, dokonca k požiaru. A to rozhodne nechcete. 

Chladné zimné dni sa rýchlo blížia. Pre mnohých vodičov to znamená vypnutie klimatizácie
v aute na nasledujúcich 6 mesiacov.
Väčšina odborníkov sa však zhoduje na tom, že prevádzka klimatizácie v aute v chladnejších mesiacoch predlžuje životnosť vášho vozidla a môže predchádzať problémom samotnej klimatizácie.

Klimatizačný systém vášho auta je vyrobený z dielov, ktoré sa majú pohybovať.

Systém je plný chladiva a olejov, ktoré je potrebné cirkulovať, aby boli pohyblivé časti mazané. Ak ho niekoľko mesiacov nepoužívate, mazivo sa nemôže dostať k týmto pohyblivým častiam, čo môže viesť k nákladným opravám v budúcnosti. Na to, aby bola klimatizácia v dobrom stave, stačí nechať ju bežať niekoľko týždňov približne 10 minút pri úplnom chlade. To umožňuje cirkuláciu chladiacej kvapaliny systémom a mazaniu gumových tesnení a potrubí.

Baktérie, plesne a vlhkosť

Používanie klimatizácie odstraňuje vlhkosť zo vzduchu, čo je obzvlášť dobré v zimných mesiacoch. Pomáha udržať vaše predné sklo a okná bez pary a mrazu. Tiež vysušuje vzduch a zabraňuje tvorbe plesní a baktérií vo vetracích otvoroch.

Ak nebudete Vašu klimatizáciu pravdidelne používať, zvyšujete šance tvorby baktérií a plesní ktoré majú negatívny dopad na Vaše zdravie.

Určite poznáte ten nepríjemný zápach z výduchov po tom, ako ste po zime aktivovali klimatizáciu? To je pleseň.

Spôsoby použitia klimatizácie v zime

Ak máte obavy z mrznutia na smrť vykonaním tejto bežnej údržby svojho auta, môžete zapnúť klimatizáciu a ohrievač súčasne. To umožní častiam vášho chladiaceho systému pohybovať sa a pracovať, mazať systém pri sušení vzduchu. Pomôže vám to udržať si pohodlie tým, že do auta vpustíte teplý vzduch. Je to vynikajúce preventívne opatrenie na predĺženie životnosti vášho vozidla.

Ak vaše auto ponúka možnosť automatickej klimatizácie, používajte ju. dokáže inteligentne prispôsobiť vonkajšiemu prostrediu a nastaviť všetky parametre tak aby bola teplota vo Vašom aute dosiahnutá čo najrýchlejšie. Automatická klimatizácia sa sama vypne pri dosiahnutí požadovanej teploty. Toto má pozitívny vplyv na spotrebu paliva, ale aj na životnosť kompresoru klimatizácie.

menu