Tvojautoservis.sk

AKÝ JE ROZDIEL MEDZI CHLADIVOM R134A A R1234YF?

Plnenie klimatizácie novým chladivom je úkon, ktorému je potrebné venovať patričnú pozornosť. Ako všetci vieme, chladivo postupne prirodzene uniká cez vôle v systéme a je potrebné raz za čas ho doplniť. V prípade novších áut obvykle postačí doplnenie raz za 2 roky, pri starších vozidlách je tento interval často potrebné skrátiť na 1 rok. 

Pri dopĺňaní klimatizácie zohráva dôležitú úlohu jeden podstatný údaj – typ chladiva. Situácia je pomerne jednoduchá, keďže existujú len dva druhy. R134a, ktorý sa používal v prípade starších áut a R1234yf, ktorý cirkuluje v klimatizačných okruhoch všetkých vozidiel vyrobených od roku 2017. Aký je medzi týmito chladivami rozdiel a čo by ste o nich mali vedieť? 

Plnenie Chladivom

Chladivo R1234YF

Hlavným dôvodom, prečo bol starší typ chladiva R134a plošne nahradený novou chemickou zlúčeninou označovanou ako R1234yf, je práve ekológia. Totižto, pod skratkou R134a sa neskrýva nič iné, ako škodlivý freón. V minulosti, keď sa ochrana životného prostredia neriešila tak výrazne ako dnes, sa freón javil ako dokonalé chladiace médium. Spĺňal všetky fyzikálne a chemické požiadavky pre aplikáciu v klimatizácii, a preto ho začali používať prakticky všetci výrobcovia. 

Štúdie však ukázali, že chladivo R134a je extrémne škodlivé z hľadiska globálneho otepľovania. Existuje jednotka GWP (Global Warming Potential), ktorou sa meria vplyv látok na globálne otepľovanie. Na tejto stupnici má chladivo R134a hodnotu až 1430, zatiaľ čo nové chladivo R1234yf má GWP len 4. A to už je poriadne veľký rozdiel. Práve preto bol vydaný plošný zákaz používať pri výrobe nových automobilov chladivo R134a, ktorý nadobudol účinnosť od 1. januára 2017. Mnohí výrobcovia však na ekologickejšie chladivo R1234yf prešli už predtým. Stretnúť sa tak s ním viete aj pri niektorých starších vozidlách. 

Nové chladivo a rozdiel v cene

Nové chladivo R1234yf je chemicky vyspelejšie, čo sa odráža aj na jeho cene. Napríklad, kým výmena chladiva R134a stojí v našom servise 59,90€, tento istý úkon vás bude v prípade nového chladiva R1234yf stáť 149,90€. Jedným dychom však treba dodať, že tento stav sa pravdepodobne čoskoro zmení. Totižto, dodávky chladiva R134a sa čoraz viac obmedzujú a preto stúpa aj jeho cena. Vlastnenie vozidla, ktoré používa staré neekologické chladivo, tak s najväčšou pravdepodobnosťou bude v priebehu nasledujúcich rokov už len drahšie. 

Je možné chladivá navzájom obmieňať?

Keď ľudia prídu na plnenie klimatizácie novým chladivom, často sa pýtajú, či nie je možné do systému namiesto zlúčeniny R1234yf dať staršiu a zatiaľ lacnejšiu R134a. Odpoveď znie: nie. Napriek tomu, že oba druhy chladiva sú po stránke fyzikálnych vlastností a chladiacej kapacity veľmi podobné, vyžadujú mierne odlišné komponenty klimatizačného okruhu. 

Napríklad, klimatizácia využívajúca nové chladivo R1234yf musí byť vybavená dodatočným výmenníkom tepla.Rozdiel je taktiež v servisnom porte, cez ktorý sa chladiace médium napúšťa a odsáva. Ďalšie drobné zmeny môžu byť v hadiciach a ďalších drobných častiach systému. Vzájomná zámena jednotlivých chladív tak nie je prakticky možná a ak by sa náhodou aj podarila, pri fungovaní klimatizácie by mohlo dôjsť k vážnym poruchám, dokonca k požiaru. A to rozhodne nechcete. 

Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujať

Čo je lambda sonda a aká je jej funkcia?

6. februára 2023
Viete, čo je lambda sonda? Táto malá súčiastka ukrytá vo výfukovom systéme má veľký význam, pretože ovplyvňuje…
Zobraziť viac

AKO SPRÁVNE ZABEHNÚŤ NOVÉ BRZDY

8. decembra 2022
Niektorí majitelia motorových vozidiel o niečom takom ako zabehnutie nových kotúčov a brzdových platničiek ani nepočuli.…
Zobraziť viac

Kedy je najvyšší čas na výmenu tlmičov?

28. novembra 2022
Nerovná vozovka, jamy, soľ na cestách, poľadovice – to všetko dáva počas zimy zabrať vášmu autu.…
Zobraziť viac
Vyžiadajte si cenovú ponuku
menu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram